2014. február 19., szerda

Szoktál olykor számot vetni a dolgaiddal? Válaszolj magadnak pár mondatban.

Az alábbi sok-sok kérdés segíthet tisztábban látni önmagunkat. Karrier, család, párkapcsolat, barátság, és még hány terület van, ahol jól kell teljesítenünk? 

Felkészültél? Jönnek a kérdések.




Ki vagyok én, milyen képességekkel, készségekkel, személyiségjellemzőkkel és tapasztalatokkal rendelkezem? Tudom-e fejleszteni ezeket? Aktuálisak ezek még? Nem avult el a szakmám? Vagy szűnt meg teljesen? Tudnék-e valamilyen hiányszakmát kitanulni?
 Ha a szívemre hallgatok, mi az, ami boldoggá tud tenni?
Mi az, ami ösztönzőleg hat rám a munkavégzésben? Mivel lehet legjobban motiválni? Mikor voltam a legboldogabb életemben? Akkor mit csináltam?
Mi akadályoz, hogy a munkámban elérjem, amit szeretnék? Saját magam? A munkatársaim, munkahelyem?
 Hogyan tudom megteremteni az egyensúlyt a munkám és más – családi, társadalmi – szerepköröm (szülő, házastárs, testvér, barát stb.) között? Meg tudtam-e valaha? Melyikben vagyok sikeresebb? Milyen kudarcaim voltak a magánéletben, a munkában? Miért? Hogy oldottam meg?
Mit kezdek a szabadidőmmel? Hogyan hasznosítom azt? Sportolok? Egyedül, vagy társaságban töltöm? Járok nyaralni? Van hobbim? Kutyám?
 Inkább egy hagyományos álláshoz, vagy valamely hobbihoz kapcsolódik az, amit csinálni szeretnék?
Milyen jellegű munka elégítené ki leginkább a szükségleteimet? Távmunka, utazgatós, hagyományos 8-5-ig, kötetlen?
Hogyan tudnám tényleg azt csinálni, amihez kedvem van? Mi kellene hozzá? Tanulás, költözés, pénz, bátorság, vállalkozási kedv, társak? Érdemes most rögtön azt választanom, amit legjobban szeretnék, vagy várjak egy másik alkalomra?
 Hogyan tudom a munkámat egyéb céljaimmal és értékrendemmel összehangolni? Mit rendelek alá neki? Sikeres vagyok-e benne? Keresek-e vele annyit, amennyit szeretnék? Tudok-e fejlődni, növekedni, előrejutni?


 Csak őszintén! Sok sikert!

Y és Z

Annyit hallunk róluk, tudjuk, hogy kapunyitási pánikjuk van, tudjuk, hogy nem a kort, hanem a teljesítményt tisztelik, hogy ők már csak 2-3 évre előre tudnak gondolkodni, ha munkahelyről van szó, hogy márkákat látnak egy-egy cég mögött. 
Ez már nem a diplomahalmozó korosztály, ők már csak a gyakorlati tudást hajlandók elsajátítani, és tudják, hogy el kell adniuk, menedzselniük kell magukat.
Az ő feladatuk az Én márka, brandépítés...

Nem túl nagy falat ez egy átlagos fiatalnak, aki első munkahelyét keresi? Aki esetleg nem jutott be gyakorlati programba, aki nem felkapott szakmát választott magának? 
Azzal a fiatallal mi legyen, aki még nem találta meg a hivatását, azt amiben örömét is leli? 

Egyáltalán milyen én márkája legyen egy logisztikusnak, vagy egy óvónőnek?
Rendben van, igaz, hogy kitágult, felgyorsult a világ. A reklámok,  a külső környezet azt sugallja, hogy minden megvehető, megszerezhető, csak rajtunk múlik, mihez kezdünk magunkkal. Csakhogy ez így, nem igaz. Nagy ára van a gyors "fejlődésnek". Mi emberek nem tudunk olyan gyorsan alkalmazkodni. Az a bázis, ami segíthetne sikeres felnőtté válni, széthullóban van. Amit meg eleve nem ártott volna már eddig is gondozni, ápolni, fejlődni hagyni, az az a lelki, érzelmi részünket, azt meg teljesen elhanyagoljuk. 

Ismerik magukat az Y-ok és a Z-k? Mennyire fejlett az érzelmi intelligenciájuk? Hol tanulhatják meg, hogyan legyenek magabiztosak, hogy kezeljék a stresszt, milyen kommunikációs probléma van a szüleik között?



Mit kezdjek az elemzésemmel?


Gondolom, ha készíttetsz magadról egy személyiségképet, nagy várakozással nézel elébe: mi lesz benne?
Tényleg magadra ismersz majd? Tényleg rábukkansz majd benne olyan információkra, melyek segítenek neked az önismereti munkában?
Igen, és igen.

Miután sokszor elolvastad, átgondoltad, megvitattad barátaiddal, családoddal és már van terved, merre tovább (esetleg segítségért fordultál valakihez, ha komolyabb problémád van), nem kell elsüllyesztened egy fiókba az elemzésedet.


Referencia

Felhasználhatod egyfajta ajánlólevélként, -persze a személyes részek kitakarása mellett- például álláskereséskor. Ha új, jobb munkát szeretnénk, vagy úgy alakult, hogy már aktív keresésben vagyunk, minden eszközt meg kell ragadnunk ahhoz, hogy kitűnjünk a tömegből.
Csatolhatjuk önéletrajzunk és motivációs levelünk mellé, vagy a motivációs levél kiegészítéseként, persze a forrást megjelölve.
Másik lehetőség, ha a közösségi oldalak valamelyikén, (Facebook, twitter, iwiw, Linkedin, stb) vagy mindegyiken akár, a profilba feltöltjük, hiszen ma már a HR szakemberek ezeken a felületen is leinformálják a jelentkezőket.
Mennyivel jobban mutat, és mennyi hasznos információval szolgál rólunk egy hivatalos grafológiai szakvélemény, mint egy nyaralós fénykép.

Ezzel több szempontból meg is könnyítjük a kiválasztással foglalkozó szakember dolgát.

1. Ha csak interjúztatnak a kiválasztás során, a beválási arány igen kicsi, azonban ha grafológiai szakvéleményt is alkalmaznak, ez az arány egy AC hatásfokával megegyező is lehet.
2. A szakvéleményt a cégnek már nem kell kifizetnie.
3. Objektív, nem csak a munkamódról kaphatnak információt általa, hanem a személyiség más területeibe is bepillantást nyerhetnek, így azok a tulajdonságok, viselkedésminták, is  megismerhetők még az alkalmazás előtt, melyek ennek hiányában csak több hónapos munkaviszony alatt lennének.
Például a motiváció, a csapatban elfoglalt szerep, az energizáltság. 

Ha ők még nem is ismerték fel a lehetőséget ebben az eszközben, mi már használhatjuk.


2014. február 11., kedd

Csak szépülünk, vagy épülünk is?

Mitől fejlődik személyiségünk, és mennyit ér ez nekünk?

 

Sokszor találkozunk azzal a jelenséggel grafológusi tevékenykedésünk során, -amit nevezhetnénk akár hármas sokkhatásnak is- mikor is hatalmas meglepetést szerzünk beszélgetőtársunknak. Igen, az anyagiakról van szó. Mennyit is kérünk grafológiai szolgáltatásunkért, kérdezi az önmagát művelő érdeklődő?
Mikor kimondjuk a bűvös számokat, elismerő füttyentést is hallatnak néhányan. Mikor kiderül, hogy ezért az árért 5-6 oldalas teljes személyiségképet, 2 személyes találkozást és tanácsadást is kapnak, akkor ismét meglepődnek. Persze nagyon sokan kíváncsiak arra is, hogy hogyan is készül az íráselemzés, és amikor megtudják, hány módszert alkalmazunk, és hány órát is töltünk el az adott írással, akkor jön a harmadik ámulat. Ja hogy ez ilyen komoly?-kérdezik.

Igen, a grafológia ma már megbízható eszköze az önismereti úton haladóknak. Nagyon sok olyan információt nyújt, melyek mentén elgondolkozhatunk, fejlődhetünk. 

A Szinapszis 2012-ben kutatást végzett a 16-40 éves korosztály költési szokásairól. Jellemzően nagyvárosi, párkapcsolatban élő nőket kérdeztek meg.
A megkérdezett nők átlagosan havonta 6 és 22 ezer forint között költenek (budapest-vidék vonatkozásában, és jövedelem szerint lehetnek eltérések) az alábbi szépészeti szolgáltatásokra: fodrász, sport, masszázs, manikűr, szolárium, pedikűr. Ebben nincs benne a kozmetikus, szórakozás, ruha, stb.


A fontossági sorrendet mi magunk állítjuk fel, de azt gondolom, hogy az életben való evickélésünk könnyebbé tétele, a gyermekünk pályaválasztásának segítése, párkapcsolatunk működőképességének sokkal fontosabbnak kellene lennie. Persze jó, ha ápoltak vagyunk, de a belső szépséget úgysem érhetjük el külsőségekkel.





2014. február 6., csütörtök

NŐK és FÉRFIAK

Különbözőek vagyunk


A nők leggyakoribb panasza a férfiakkal kapcsolatban az, hogy soha nem hallgatják meg őket.
Ha mégis, akkor rögtön logikus megoldásokat gyártanak a nő problémájára. 
Pedig ezt a nő nem kérte!

A férfiak leggyakoribb panasza a nőkkel kapcsolatban az, hogy a nő meg akarja változtatni őket, hogy jobb, rendesebb, egészségesebb legyen. Ezért kéretlen tanácsokat osztogat.

Mert a nő gondoskodik. Az érzelmek birodalmában él.

A férfi pedig a tárgyak, a feladatok, az eredmények világában.

Ezeket az alapvető különbségeket úgy látszik, nem tudjuk észben tartani.
Na ezért is jó választás a grafológia, ha problémáinkat meg akarjuk oldani. A férfinak nem kell kibeszélnie magát, csak ír pár sort, majd elolvassa az elemzését, és beépíti valahová. A nő meg szépen kielemzi, megbeszéli a barátnőivel, és mindenki boldog.

Oszd meg férfi ismerőseiddel!
Fénykép: NŐK és FÉRFIAK

A nők leggyakoribb panasza a férfiakkal kapcsolatban az, hogy soha nem hallgatják meg őket.
Ha mégis, akkor rögtön logikus megoldásokat gyártanak a nő problémájára. Pedig ezt a nő nem kérte!

A férfiak leggyakoribb panasza a nőkkel kapcsolatban az, hogy a nő meg akarja változtatni őket, hogy jobb, rendesebb, egészségesebb legyen. Ezért kéretlen tanácsokat osztogat.

Mert a nő gondoskodik. Az érzelmek birodalmában él.

A férfi pedig a tárgyak, a feladatok, az eredmények világában.

Ezeket az alapvető különbségeket úgy látszik, nem tudjuk észben tartani. 

Na ezért is jó választás a grafológia, ha problémáinkat meg akarjuk oldani. A férfinak nem kell kibeszélnie magát, csak ír pár sort, majd elolvassa az elemzését, és beépíti valahová. A nő meg szépen kielemzi, megbeszéli a barátnőivel, és mindenki boldog.

Oszd meg férfi ismerőseiddel :)
Férfiak egymás között

2014. január 31., péntek

Ördögi körök

Vajon jól kommunikálunk párunkkal?

Veled is előfordult már, hogy hiábavalónak érezted a társaddal való diskurzust? Hogy ugyanaz a beszélgetés már többször is lezajlott köztetek? A várt eredmény azonban elmaradt. Netán belefutottatok egy jó kis játszmába, és észre sem vettétek? Ő is a saját verzióját hajtogatja, Te is a tiédet, de nem juttok előrébb.

Sokszor eszembe jut egy gondolat, -már nem tudom hol olvastam- mely így szól: ha valamit sokszor elmondasz, de nincs foganatja, akkor rosszul mondod, azaz benned van a hiba.
Én ezt legtöbbször a gyerekeimmel kapcsolatban érzem, mikor századszor kérem meg őket valamire, de meg sem hallják. 
Néha le is rajzolom. 



Egyébként ez jön be a leginkább. Szeretnek kis leveleket találni a párnájukon, a tolltartójukban, vicces rajzzal, szeretetteljes üzenettel. (Ahelyett, hogy leordítom a hajukat, az esti vacsi-fűrdés-olvasás-lefekvés-ja kész van a lecke hajtásban). Persze amikor az ember fáradt, ideges, szorongó, általában morog, vagy kiabál, esetleg fenyegetőzik, zsarol kínjában azért, hogy meghallgassák, figyelembe vegyék a kérését.

Ne adjuk fel!

Talán az segíthet, ha mindkét fél egymás után, (egy nyugodt pillanatban) őszintén elmondja mi bántja, mit szeretne a másiktól, és miért.

Például egy rendszerető embert kiboríthatja, ha párja az egész lakásban szétdobálja a ruháit, nem pakolja el a használati tárgyait. Nem elég a látványból adódó rossz érzés, de még pluszmunkával is jár a pedáns számára, hogy jól érezhesse magát otthonában.
Ebben a helyzetben hiába kérjük, hecceljük, zsaroljuk a másikat, Ő nem fogja érteni, miért zavar ez minket. Nem is várhatjuk el, hogy Ő is ugyanúgy gondolkodjon, mint mi.
Azonban köthetünk kompromisszumot is. Ki kell találni, hogy a rendszerető fél meddig tud engedni, mekkora az a rumli, amit még tolerálni tud. Ugyanígy a nemtörődöm fél is gondolja végig, meddig tud elmenni. Lehet például a nappaliban, a hálóban egy kosár, amibe a ruhákat hajigálhatja, egy polc, amibe az újságokat, csavarhúzót, töltőket teheti, vagy akár egy olyan íróasztal, ami valójában egy szekrény, és becsukva eltünteti a kupit. A rendezett káoszt elviselni már nem olyan nehéz.


Egymás érzéseinek meghallgatása a kapcsolat elmélyüléséhez vezet, csak az kell hozzá, hogy mindkét fél komolyan vegye a másikat, és ne rutinból darálja le a napot.


2014. január 30., csütörtök

A Te kapcsolatod igazi?

 Zűrös, se vele- se nélküle kapcsolatban élsz? Vagy jól indult, de később valami megváltozott köztetek? Ha magad sem tudod eldönteni, a párod érzéseiben sem vagy biztos, vagy időről-időre minden kapcsolatodban eljön az a pont, amikor úgy érzed, váltanod kell, nem erre vágytál, akkor gondolkozz el egy kicsit.

Teszt

Feldmárnak van egy nagyon egyszerű elmélete arról, hogy mi a szeretet, és hogy honnan tudhatod, hogy a számodra megfelelő emberrel vagy-e?
Csak akkor mondhatod valakivel kapcsolatban, hogy szereted, ha ISMERED = megismerted gondolkodásmódját, világnézetét, múltját, terveit, céljait, képességeit. Ez csak akkor lehetséges, ha őszinte párbeszéd is van közöttetek.
Honnan tudhatjátok, hogy jól szeretitek egymást? 
Gondolkodjatok el azon, hogy amióta együtt vagytok, jobb, könnyebb lett-e az életetek, mint azelőtt volt, vagy sem.

A hát, őőő, bizonyos értelemben, néha, ez nem olyan egyszerű...stb. kezdetű válaszokat már az agyad keresgeti, hogy igazolni tudja a döntésedet. A zsigeri, érzés az igazi, ami elönt, amikor arra gondolsz, szeretnek, elfogadnak, megértenek-e?

kép:www.readers-bench.com


2014. január 23., csütörtök

Az írásod többet tud Rólad, mint Te magad!

Nemrég, egy baráti beszélgetésben hangzott el, hogy "óh, én ismerem magam, mit mondhat még nekem egy grafológiai elemzés?" Ekkor döbbentem rá, hogy az emberek nem is gondolnak bele mennyi tulajdonság mentén lehet őket jellemezni. (Csak példaként: Önállóság, Együttműködési készség, Döntőképesség, Kockázatvállalás, Helyzetfelismerő képesség, Realitásérzék, Kontroll, Konfliktuskezelés Stresszkezelés, Dominancia igény, Koncentráló képesség, Lényeglátás, Hatékonyság, és most csak kiemeltem néhányat több tucatból)

Te tisztában vagy az erősségeiddel?
Mert gyengeséget sorolni lehet, hogy könnyedén tudsz. De ragadj most tollat és írj össze 7 erősséget amire támaszkodni tudsz, és gyűjts össze 7 gyengeséget, amiről úgy érzed hátráltat sikereid elérésében.

A grafológiai elemzés többféle terjedelmű lehet, a teljes személyiségkép kb. 5 oldalnyi elemzés Rólad.
Azoknak ajánlott, akik mélyebben meg szeretnék ismerni önmagukat, meg szeretnék érteni viselkedésük hátterében álló okokat, a bennük zajló folyamatokat. A grafológiai szakvéleményben részletes elemzést nyújtunk az alábbi személyiségterületek tartalmáról és működéséről:

Mentális képességek
Énkép, önmagához való viszony
Munkavégzés jellemzői
Energizáltság, erőforrások felhasználása
Motivációk
Érzelmi élet
Szociabilitás, a környezettel való kapcsolat

És hogy még ennél is többet mutassunk, hiszen ezek csak a fő témakörök, böngészd át kicsit ezt az ábrát, és nézd meg ezeket a jellemzőket. Tisztában vagy az alábbi képességeiddel?


Önmagunk megismerése izgalmas, és lehet, néha félelmetes, de személyiségünk kiteljesítése során mindenképpen hasznos, és szükséges lépés. 
Vágj hát bele!

2014. január 16., csütörtök

Párkapcsolati grafológia

Hogyan történik a párok írásának vizsgálata?


Először is egy fontos dologról kell szót ejteni. A másik fél beleegyezése nélkül nem készülhet elemzés az írásáról. Még akkor sem, ha ezzel az ajándékkal szeretnénk meglepni kedvesünket például születésnapjára.
Arról nem is beszélve, hogy nem mindenki szereti a meglepetést, főleg, ha a saját bőrére megy.

Azzal is fontos tisztában lenni, hogy párunk az önismeret milyen szintjén áll. Mert, ha egyáltalán nem érdekli, nem foglalkoztatja a téma, nem tudatosan alakítja az életét, akkor ellenállásba fogunk ütközni, viszont, ha ő is kíváncsi természetű, és odafigyel belső folyamataira, akkor örülni fog a közös kalandnak.

Bármennyire is szeretnénk segíteni társunknak, amikor valamilyen problémával küszködik, ameddig Ő nem látja be, hogy gondja van, nem ismer rá problémája természetére, és nem kezd el megoldások után kutatni, nem járhatunk sikerrel.

Amikor már eljutottunk a grafológushoz

Fontos, hogy olyan szakembert  válasszunk, aki mindkettőnknek szimpatikus, különben az általa elkészített elemzésekkel sem leszünk elégedettek. 

A teljes személyiségkép elkészítése után, a grafológus összeveti azokat a területeket, melyek meghatározóak lehetnek egy kapcsolatban.
Ilyenek a hasonló intelligencia, és érdeklődési kör, vérmérséklet, érzelmi intelligencia szintje. Nehéz úgy fenntartani egy tartós kapcsolatot, hogy nagyon különböző intellektuális szinten vannak a párok, másképp gondolkodnak például a gyereknevelésről, eltérő erkölcsi értékeket vallanak. Az nem baj, ha más-más hobbit, baráti kört, sportot kedvelnek, hiszen a másiktól valamennyire független területek kikapcsolódást, feltöltődést adhatnak. Szintén nehézkes lehet, amikor az érzelmek megértése, kimutatása, érzések kommunikálása nincs hasonló szinten. 

Ezután a viselkedésmódokra is kitérünk, az életben adódó problémákra kifejlesztett egyéni megküzdési technikákra, a családból hozott értékrendszerekre, hiedelmekre, a kapcsolat stabil pontjaira, és a konfliktusforrásokra is. 

 A pároknak nagy kaland, és jó terápia lehet, -ez a több estét is kitöltő- ön és egymás ismereti tevékenység.

Mikor érdemes párkapcsolati elemzést készíttetni? 

Ha a kapcsolat elején jártok, és fontos számotokra a tudatos életvezetés, a másik ember megismerése, elfogadása, (hibáival együtt) és tudjátok, hogy a szerelem nem minden. Valójában kemény, és rendszeres munka mindkét fél részéről.

Ha a kapcsolatotok konfliktusokkal terhelt, nem értetek szót. Egy a Texasi Egyetemen végzett vizsgálatban párok kommunikációját vizsgálták, és arra a következtetésre jutottak, hogy a funkcionális szavak használata pontosan tükrözi az egyén lelki, pszichológiai állapotát. Minél nagyobb összhangban volt a stílusuk, annál biztosabban állítható, hogy tartós lesz a kapcsolat. Ez a kísérlet azért volt jelentős, mert a funkcionális szavaink használatát mindennapi rutinunk során észre sem vesszük.

Ha már elhidegültetek egymástól, nem beszélgettek, nem ölelitek meg egymást többször egy nap! de az internetes reklámokból a nap 24 órájában az arcunkba tolt jóképű pasik mégsem sarkallnak kattintásra. Mert valahogy a zsigereidben érzed, hogy jó volna tenni valamit a kapcsolatotokért, nem pedig elhajítani, ahogy ez ma trendi.

Lehet, hogy eddig nem volt eszközötök egymás alaposabb megértésére, de most már van! Tessék élni vele.